Moje robótki, promocja uczniowskiego klubu hafciarskiego Igiełka działającego w Zespole Szkół w Pisanicy koło Ełku
piątek, 17 kwietnia 2015

Kompletuję mój patchworkowy warsztat pracy. Spośród kilku linijek, które chciałabym mieć, na początek zdecydowałam się na kwadratową. Niezłą długość i jednocześnie szerokość będę mogła kontrolować.

Poczytałam trochę uwag na różnych blogach i wybrałam podziałkę calową. Dołożyłam do tego pisaczek i planuję jednocześnie  trenować  pikowanie.

kwadratowa_linijka

Kąty proste w niebiesko-różowym wierzchu sprawdzałam  za pomocą własnego wynalazku. Na dość dużej ekierce narysowałam pisakiem do płyt CD linie przecinające się pod kątem prostym. Mogłam dzięki temu kontrolować cięcie również względem przekątnych.

zamiast_linijki_patchworkowej

 Do cięcia dłuższych kawałków używam na razie zwykłej plastikowej, przezroczystej linijki o długości 50cm.

Jak widać na zdjęciach używam maty. Mam też nóż krążkowy.

Jeden z pierwszych patchworków - nie z pasków, ale ciętych nożyczkami trójkątów - dał się uszyć tylko dzięki ogromnej potrzebie uszycia prezentu. To było prawie 7 lat temu! Aż trudno mi  uwierzyć.

 

17:21, grazka-1 , szyję
Link Komentarze (8) »
czwartek, 16 kwietnia 2015

Rozpędziłam się z cięciem i po uszyciu poduszeczki-torebeczki pozostały mi 4 kwadraty. Nie da się ukryć - w 3/4 wybrakowane, bardzo wybrakowane. Nawet składanie winy na uczenie się i brak wprawy nie pomogło. Wewnętrzna kontrola jakości schowała je do szafy i już. Leżały tam bidunie. Czekały.

Na szczęście dojrzałam do decyzji - pruję. W końcu machanie drutami lub szydełkiem jest nawet bardziej pracochłonne, a prułam bez mrugnięcia okiem, gdy efekt nie spełniał moich oczekiwań.

Niteczki wysunęły się raz-dwa. Poprawiłam nierówne złożenia, zszyłam i poczułam radość z dobrze spełnionego obowiązku. Środeczki zeszły się (chociaż zdjęcie do niczego).

zszycie

Z uwagą docięłam "kwadraty" do kwadratów równej wielkości i pozszywałam. Wszystkie części  pasowały do siebie :-) Dołożyłam jeszcze ramkę i wierzch celinki* prawie gotowy.

Dostanie jeszcze od innej szyjącej milusią aplikację. Będzie pierwsza celinka z moim udziałem szyciowym. Ale nie pierwsza w ogóle - wcześniej powstało kilka celinek z moimi haftami :-)

Do przesyłki dołożyłam pokazywany w marcu  wierzch zimowo-wiosenny i kilka haftów, które niedługo pokażę.

na celinkę*  "Celinka" - mała patchworkowa poduszeczka, powstająca dzięki zaangażowania wielu osób wielkiego serca. Szyta na maszynach z wykorzystaniem kolorowych materiałów, które dzięki pomysłom autorek tworzą piękne patchworkowe dzieła. Nazwa pochodzi od autorki akcji Celiny J.... W akcji tej prekursorki tej działalności zbierały się, aby wspólnie szyć poduszeczki, które następnie przekazywały potrzebującym i chorym dzieciom. (żródło - https://www.facebook.com/groups/1564694570440125/?pnref=lhc )

środa, 15 kwietnia 2015

Natalia L. z klasy III spieszyła się, by przed niedzielą ukończyć hafcik przeznaczony na pamiątkę chrztu. Udało się. Mama Natalii pomogła wykonać kontury i kwiatki. Zaprojektowała napis. Niestety, nie mam zdjęcia gotowej, oprawionej pamiątki.

Dobrze, że Natalka pomyślała o sfotografowaniu haftu :-) W czwartek poprosiła mnie o przyniesienie do szkoły aparatu. Ja pamiętałam o aparacie, a Natalka o hafcie - jeszcze przed praniem i oprawieniem.

pamiątka chrztu

Poleciał dziś na miejsce zbiórki Rico. Znajdzie się na kołderce dla Otylii (1589).

To jubileuszowy, 50. kwadracik :-)

dla Oliwii, kołderka 1589

środa, 08 kwietnia 2015

Po powrocie do systematycznego blogowania i wyszywania nie mogłam odmówić sobie przyjemności zapisania się do przygotowania Kołderkowego kwadracika. Wspólnie ze śliwkami zaczął wyłaniać się bardzo mądry pingwin Rico. Powstaje do góry nogami, czyli od dołu. Zabawę z dziobem zostawiłam  na później.

Rico 1

Kolejna gałązka ze śliwkami - tym razem w tonacji fioletowej. W najbliższych dniach okaże się, czy wystarczą tylko 3 gałązki.

śliwki

 

 

wtorek, 07 kwietnia 2015

Chociaż święta za nami, mam do pokazania świąteczną kurkę. W Wielki Czwartek Kankanka pokazała, jak wykonać fajne kurki - szyte z materiału (TUTAJ - KLIK).

Popatrzyłam  na instrukcję,  a potem ręcznie uszyłam malutką kureczkę. Jej wysokość (z grzebieniem) wynosi 6,5cm. Coś mi jednak w jej wyglądzie nie pasowało. Z tyłu wcisnęłam do środka i zaszyłam brzydko wystający  miniogonek. Spojrzałam jeszcze raz do wpisu Ani. No tak - kreatywnie zszyłam inaczej materiał po wypchaniu środka.

pvM3ur3BW3VwOieczB

Teraz wiem, dlaczego nie wyrzuciłam kawałeczków ze skracania jeansowych spodni. :-) Będę mogła wykonać jeszcze 2 takie kurki.

18:56, grazka-1 , szyję
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 30 marca 2015

Po nowej wyszywance Weroniki mam kolejną nowość- pracę Natalii L. z klasy III. Hafcik świeżutki, jeszcze nieuprany.

smoczek Natalii L.

Mama Natalii dorysowała kontury literek. Będzie piękna pamiątkowa pocztówka. :-)

sobota, 28 marca 2015

Dożynki to impreza jesienna, ale w naszej gminie przygotowania już trwają.

Pierwsze z moich zadań to wyszycie 3 gałązek śliwek. Wzorek dostałam gotowy, więc 2 obrazki już są:

owoceZdjęcie mówi co trzeba - hafty nie są identyczne. Nie tylko z chwilowego braku kolorków zgodnych z rozpiską.

 

Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy oddali głos na klub Igiełka. Dzięki Wam klub Igiełka znalazł się w  pierwszej połówce zgłoszonych blogów w kategorii Moda. :-))

Do tego zostałam szczęśliwą internautką, która otrzyma maszynę do szycia Anna 510. Otrzymałam to wyróżnienie za uzasadnienie, komu oddałam mój głos: jeden na swój blog - bo promuję modę na wyszywanie krzyżykami, drugi oddałam Eli prowadzącej bloga W kąciku przy maszynie , ponieważ swoimi umiejętnościami szyciowymi zapewnia uśmiech dzieciom z Marzycielskiej Poczty.

No i postanowione - na nowej maszynie uszyję patchworkową poduszeczkę, którą prześlę dziecku z Marzycielskiej Poczty.

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 74
Zakładki:
A tutaj pokazuję prace dorosłych
Adres Igiełek. Prosimy o wsparcie naszej działalności.
Blogi młodych rękodzielników
Igiełki - albumy prac
Korzystam
Moje dokonania
Stąd szablon
Tu kupisz
Uczniom
Z innej beczki
Zaglądam
Zaglądam za granicę
Za jeden uśmiech - Klik!
free counters