Moje robótki, promocja uczniowskiego klubu hafciarskiego Igiełka działającego w Zespole Szkół w Pisanicy koło Ełku
niedziela, 26 kwietnia 2015

Dzisiejszy wpis to przerywnik od kolorów narzuty - świeża, wiosenna torebka w żółciutkie cytrynki.

Zgodnie z zamówieniem ma dłuższe rączki. Dodatkowo podkleiłam je fizeliną.

torba w cytrynach

Wreszcie tutaj udało mi się równo przyszyć rączki. W poprzednich, nie rozumiem, dlaczego, były przesunięte o 1cm.

Tagi: szycie
12:45, grazka-1 , szyję
Link Komentarze (5) »
sobota, 25 kwietnia 2015

Narzuta nabiera kształtu.

Udało się połączyć flagi na górze:

flagi  - góra narzuty

Oraz na dole:

flagi - dół narzuty

I całość:

narzuta z flagamiPrzy kolorowym środku trochę gubią się flagi, ale tak musi być. Nie chciałam jednobarwnego tła ze względu na koty, które upodobały sobie to miejsce. Ewentualne ślady ich bytności nie będą tak bardzo widoczne. Wybór wzoru to również decyzja przyszłego właściciela - młodego mężczyzny. :-)

Przede mną trudne zadania - kanapka i pikowanie.

wtorek, 21 kwietnia 2015

Do kolekcji flag europejskich dołączyły jeszcze 3: Danii, Szwecji oraz Szwajcarii. Przybyło też wiedzy o flagach - każda z nich ma inne proporcje użytych elementów, w związku z tym inną szerokość krzyży.

flagi państw europejskich

Syn opracował ułożenie flag na narzucie. Czas ciąć elementy łączące poszczególne flagi.

niedziela, 19 kwietnia 2015

A niech to!!!  Laptop głośniej szumiał, wciąż pojawiały się literówki, na blogu chodziło jak chciało i nie zapisało moich wypocin!!!  Rekonstrukcja z pamięci mniej udana niż oryginał, przykro mi.

Dawno temu podjęłam się trudnej dla mnie pracy - uszycia patchworkowej poduszeczki i kołderki dla ucznia naszej szkoły. Historia pracy - tutaj. Niestety, wpis bez zdjęcia, bo fotosik zmienił adres - poprawiałam niedawno linki w szpalcie bocznej. Dlatego klik - album 3 zdjęć  kołderki i poduszeczki.

Materiały miłe w dotyku, ale trudne do równego cięcia przy pomocy linijki, pisaka i nożyczek. Uff, to było wyzwanie!

Wraz z powrotem do maszyny i oglądaniem filmików z szyciem patchworków dojrzewałam do zakupu specjalnej linijki. Ale wydać około 60 - 80zł na zakup kawałka plastiku z kreskami nie jest łatwo.

Dlatego wykorzystałam pieniążki imieninowe na tę szczególną przyjemność. Narodził się również pomysł na szybkie wykorzystanie jej w szyciu narzuty na łóżko  - mąż doprecyzował mój projekt, szczęśliwy syn uściślił szczegóły, ja  zamówiłam potrzebne materiały.

bawełniane materiały

Potem trudne zadania matematyczne - określić wielkość docelowych prostokątów, gdy człowiek nie miał do czynienia z calami. Podzielić je pionowo i poziomo, dopasować centymetry do skali calowej,wyliczyć odpowiednie rozmiary, dodać zapasy na szwy. Przydała się wiedza o dodawaniu ułamków o mianowniku 4 i 8. Do tego karkołomne operacje dodawania cali do centymetrów. No bo jak podzielić 7 cali na 3 równe części? Po dopasowaniu calówki do skali centymetrowej na macie okazało się, że 7 cali to 18cm. Taka wielkość pięknie podzieli się na 3. Tak więc do 6 cm  dołożyłam 0,5 cala  i wyszło mi 2 7/8 cala. Na pewno są na naszym rynku miary krawieckie z podziałką calową. Myślę, że łatwiej byłoby określić w calach wielkość elementów, mając całkowity wymiar w calach.

Powstały kolorowe prostokąty:

EHlbsbZCeIUESl9FbB

 

Kwadratowa linijka sprawdziła się w 200% :-))) Szukającym informacji, co jest potrzebne do patchworku: specjalna mata, nóż obrotowy i calowa linijka. Piszę to z pełną świadomością wysokości potrzebnych nakładów finansowych. Jak ktoś się uprze, poradzi i bez tego. Tylko po co utrudniać życie/szycie od samego początku?

Dlaczego calowa? O niebo wygodniej jest przykładać równo linijkę, gdy jest 8 odcinków po około 3mm w 1 calu niż 10 króciutkich mm w 1 centymetrze.

Potem nastąpiło szycie. Jestem dumna z uzyskanego efektu:

zszyte prostokąty

Powstało prawie 9 flag państw europejskich. Brakuje mi małego czarnego elementu, ale poratuje mnie przepięknie szyjąca nowa blogowa znajoma  z blogu Szmatkimałgorzatki. Zaglądam do Niej regularnie i wciąż zachwycam się Jej kolejnymi pracami.  Mistrzostwo dokładności i pomysłowości w dobieraniu materiałów. Wszystko uszyte jak dla mnie. :-) w mojej kolorystyce, w moim klimacie.

Flagi w pełnej krasie i na jednej gromadce. Kto wszystkie szybko rozpozna?

flagi europejskie

flagi na gromadce

Przede mną jeszcze 3 flagi, które mają krzyże: Danii, Szwajcarii i Szwecji. Oj, będzie liczenia.

 

piątek, 17 kwietnia 2015

Kompletuję mój patchworkowy warsztat pracy. Spośród kilku linijek, które chciałabym mieć, na początek zdecydowałam się na kwadratową. Niezłą długość i jednocześnie szerokość będę mogła kontrolować.

Poczytałam trochę uwag na różnych blogach i wybrałam podziałkę calową. Dołożyłam do tego pisaczek i planuję jednocześnie  trenować  pikowanie.

kwadratowa_linijka

Kąty proste w niebiesko-różowym wierzchu sprawdzałam  za pomocą własnego wynalazku. Na dość dużej ekierce narysowałam pisakiem do płyt CD linie przecinające się pod kątem prostym. Mogłam dzięki temu kontrolować cięcie również względem przekątnych.

zamiast_linijki_patchworkowej

 Do cięcia dłuższych kawałków używam na razie zwykłej plastikowej, przezroczystej linijki o długości 50cm.

Jak widać na zdjęciach używam maty. Mam też nóż krążkowy.

Jeden z pierwszych patchworków - nie z pasków, ale ciętych nożyczkami trójkątów - dał się uszyć tylko dzięki ogromnej potrzebie uszycia prezentu. To było prawie 7 lat temu! Aż trudno mi  uwierzyć.

 

17:21, grazka-1 , szyję
Link Komentarze (8) »
czwartek, 16 kwietnia 2015

Rozpędziłam się z cięciem i po uszyciu poduszeczki-torebeczki pozostały mi 4 kwadraty. Nie da się ukryć - w 3/4 wybrakowane, bardzo wybrakowane. Nawet składanie winy na uczenie się i brak wprawy nie pomogło. Wewnętrzna kontrola jakości schowała je do szafy i już. Leżały tam bidunie. Czekały.

Na szczęście dojrzałam do decyzji - pruję. W końcu machanie drutami lub szydełkiem jest nawet bardziej pracochłonne, a prułam bez mrugnięcia okiem, gdy efekt nie spełniał moich oczekiwań.

Niteczki wysunęły się raz-dwa. Poprawiłam nierówne złożenia, zszyłam i poczułam radość z dobrze spełnionego obowiązku. Środeczki zeszły się (chociaż zdjęcie do niczego).

zszycie

Z uwagą docięłam "kwadraty" do kwadratów równej wielkości i pozszywałam. Wszystkie części  pasowały do siebie :-) Dołożyłam jeszcze ramkę i wierzch celinki* prawie gotowy.

Dostanie jeszcze od innej szyjącej milusią aplikację. Będzie pierwsza celinka z moim udziałem szyciowym. Ale nie pierwsza w ogóle - wcześniej powstało kilka celinek z moimi haftami :-)

Do przesyłki dołożyłam pokazywany w marcu  wierzch zimowo-wiosenny i kilka haftów, które niedługo pokażę.

na celinkę*  "Celinka" - mała patchworkowa poduszeczka, powstająca dzięki zaangażowania wielu osób wielkiego serca. Szyta na maszynach z wykorzystaniem kolorowych materiałów, które dzięki pomysłom autorek tworzą piękne patchworkowe dzieła. Nazwa pochodzi od autorki akcji Celiny J.... W akcji tej prekursorki tej działalności zbierały się, aby wspólnie szyć poduszeczki, które następnie przekazywały potrzebującym i chorym dzieciom. (żródło - https://www.facebook.com/groups/1564694570440125/?pnref=lhc )

środa, 15 kwietnia 2015

Natalia L. z klasy III spieszyła się, by przed niedzielą ukończyć hafcik przeznaczony na pamiątkę chrztu. Udało się. Mama Natalii pomogła wykonać kontury i kwiatki. Zaprojektowała napis. Niestety, nie mam zdjęcia gotowej, oprawionej pamiątki.

Dobrze, że Natalka pomyślała o sfotografowaniu haftu :-) W czwartek poprosiła mnie o przyniesienie do szkoły aparatu. Ja pamiętałam o aparacie, a Natalka o hafcie - jeszcze przed praniem i oprawieniem.

pamiątka chrztu

Poleciał dziś na miejsce zbiórki Rico. Znajdzie się na kołderce dla Otylii (1589).

To jubileuszowy, 50. kwadracik :-)

dla Oliwii, kołderka 1589

środa, 08 kwietnia 2015

Po powrocie do systematycznego blogowania i wyszywania nie mogłam odmówić sobie przyjemności zapisania się do przygotowania Kołderkowego kwadracika. Wspólnie ze śliwkami zaczął wyłaniać się bardzo mądry pingwin Rico. Powstaje do góry nogami, czyli od dołu. Zabawę z dziobem zostawiłam  na później.

Rico 1

Kolejna gałązka ze śliwkami - tym razem w tonacji fioletowej. W najbliższych dniach okaże się, czy wystarczą tylko 3 gałązki.

śliwki

 

 

 
1 , 2
Zakładki:
A tutaj pokazuję prace dorosłych
Adres Igiełek. Prosimy o wsparcie naszej działalności.
Blogi młodych rękodzielników
Igiełki - albumy prac
Korzystam
Moje dokonania
Stąd szablon
Tu kupisz
Uczniom
Z innej beczki
Zaglądam
Zaglądam za granicę
Za jeden uśmiech - Klik!
free counters