Moje robótki, promocja uczniowskiego klubu hafciarskiego Igiełka działającego w Zespole Szkół w Pisanicy koło Ełku
środa, 31 grudnia 2008

Dwa tygodnie przed świętami umówiłam się z wychowawczynią klasy III, że w czasie mojego okienka poprowadzę z jej uczniami zajęcia poświęcone haftowaniu,. Wykorzystałam serduszka, które przysłała Magda.

Uczniowie otrzymali wybrane kawałki kanwy i mulinę w różnych kolorach. Większość wybrała pojedyncze serduszka, ale kilkoro wzięło kanwę z 4 serduszkami.

Wszyscy ochoczo zabrali sie do pracy. Godzina lekcyjna minęła bardzo szybko.

kl III 1

kl III 2

kl III 3

Tydzień później uczniowie wykorzystali swoje serduszka do przygotowania prezentów - zakładek dla najbliższych. Wycięcie odpowiednich okienek okazało się nie lada wyzwaniem dla mało wprawnych rąk. W czasie zajęć udało się skończyć kilka prezentów. Z braku czasu zdobienia nie są zbyt wymyślne.

Mogłam przeprowadzić takie zajęcia, ponieważ prawie wszyscy uczniowie klasy III zapisali się do klubu. Po drugiej lekcji zgłosił się jeszcze jeden chłopiec, ale dostanie on swój pierwszy hafcik dopiero po Nowym Roku.

(Wykonanych serduszek nie liczyłam i nie zapisywałam - nie są ujęte w statystyce Igiełek.)

kl III 4

Od początku klub ma 2 opiekunki: mnie i Magdę.

Chociaż Magda mieszka w dalekiej Szkocji, jesteśmy w bliskim kontakcie i wszystkie decyzje podejmujemy razem. 

 

Uczniowie, którzy ukończyli przynajmniej 1 haft (+ wykonujący swój I haft)

Rok szkolny 2007/08 (od III 08 do 31 VIII 08r.)

klasa IV - 5

klasa V - 6

klasa VI - 3

Razem - 14

 

Rok szkolny 2008/09  - stan z 31.12.2008r.

klasa 0 - 1

klasa III -  4 (+ 12) =16

klasa IV - 10 (+8) = 18

klasa V - 5 (+4) = 9

klasa VI - 8 (+2) = 10

gimnazjum - 5 (+6) = 11

Razem -  65

 

wtorek, 30 grudnia 2008

     Założyłam ten blog, by promować haftujących uczniów. By pokazać, że nie tylko panie w wieku młodym, średnim i starszym haftują. Zainteresowało się tą dziedziną sztuki użytkowej całkiem liczne grono młodszej młodzieży i dzieci ze szkoły podstawowej.

Dlatego też zgłosiłam się do konkursu na Blog Roku 2008.  To również forma promocji klubu "Igiełka".

 

Dziś wieczorem (minęła północ - to dokładnie wczoraj późnym wieczorem) zrobiłam hafcik, który posłuży do wykonania urodzinowej kartki.

 

Kanwa to kwadrat o boku 10 cm. Haft zajmuje prostokąt 6,5x5,5cm.

Na wykonanie tego drobiazgu potrzebowałam 2 godzin. No cóż, hafciarstwem bym na życie nie zarobiła. Mam jednak ogromną przyjemność, a tego nie da się przeliczyć na żadne pieniądze.

(Mam nadzieję, że widoczne jest, że to kanwa 14", osobiście zakupiona, a nie 11", którą kilka dni temu otrzymały Igiełki.) 

niedziela, 28 grudnia 2008

Igiełki pięknie haftują dzięki pomocy ludzi o wielkich sercach. Bez otrzymanej kanwy, muliny, wzorów nasza działalność byłaby znacznie ograniczona.

Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.

Otrzymane materiały są  prezentowane w albumie "Prezenty dla Igiełek"


Jeżeli chcesz podzielić się z dziećmi swoimi skarbami, możesz przesłać je na adres:

Zespół Szkół w Pisanicy

Klub "Igiełka"

Pisanica 65

19-314 KalinowoZapraszamy do wirtualnych odwiedzin w naszej szkole.

Tutaj - klik - artykuł podsumowujący pierwszy rok działalności klubu.

 

Jeśli ktoś ma chęć napisać - kontakt mailowy:  klub-igielka@wp.pl  lub  rungeaa@wp.pl


 

 

Mikołaj słyszał chyba o mojej obietnicy pomocy w przygotowaniu świątecznego prezentu i w nagrodę podarował Igiełkom piękny podarek. Przywędrował on aż z Włoch i był naprawdę ogromnym zaskoczeniem.

Tym razem pomocnikiem św. Mikołaja okazała sie Giuseppina z Rzymu. Przekazała Igiełkom piękne świąteczne życzenia, 3 kalendarze z wzorami, zestawy do haftowania, zestawy z "Cross Stitchera"  (kilka schematów jest w gazetach, które otrzymaliśmy od Magdy, pozostałych trzeba bedzie szukać), różnej wielkości kawałki kanwy oraz przepiękną kanwę 11" z metalizowana nitką. Szóstoklasiści już planują wyszyć na niej Madonnę. Będą miały okazję nauczyć się rozpoczynać 3 nitkami. Nie zabrakło również mulinek.

BARDZO SERDECZNIE DZIĘKUJEMY 

 

Giuseppina1

Collage 2008.12.27 23.38.18

Giuseppina6

Giuseppina7

sobota, 27 grudnia 2008

Święty Mikołaj rozdał już prezenty. Na miarę swoich możliwości trochę mu pomogłam.

Igiełka Klaudia z klasy V wyhaftowała swemu bratu wspaniałą straż pożarną:

Klaudia, kl V

Już dawno obiecałam Klaudii, że uszyję poduszeczkę z jej haftem. Nie mam zbyt wielkiej wprawy w szyciu, dlatego wykonanie jej zajęło mi ok. 6 godzin. To dopiero 3 poduszka i cieszę się, że wyszła lepiej od poprzednich. Najpierw powstał wierzch:

poduszka1

Następnego wieczoru - reszta poduszeczki.

Mam nadzieję, że na jasieczku nie widać żadnych krzywizn powstałych po przepikowaniu z ocieplinką.  Może jak dojdę do 10 poduszki, będę bardziej zadowolona z efektu.

poduszka2

poduszka3

19:21, grazka-1 , szyję
Link Komentarze (2) »
sobota, 20 grudnia 2008

 

WSZYSTKIM MIŁYM CZYTELNIKOM SKŁADAM ŻYCZENIA

ZDROWYCH, WESOŁYCH ŚWIĄT,

BY KAŻDY DZIEŃ NIÓSŁ ŚWIATEŁKO  NADZIEI NA NASTĘPNY DZIEŃ

"JUTRO BĘDZIE LEPIEJ"

IMG_0994

czwartek, 18 grudnia 2008

Taką miłą dedykację przeczytałam wczoraj u  Aneladgam:

"za pracę z Klubem Igiełka. Podziwiam ją, że natchnęła tyle dzieci do pomocy chorym i potrzebującym rówieśnikom. Wzruszają mnie kołderkowe kwadraciki wyszywane przez trzecioklasistów i niewiele starszych kolegów i koleżanki. Ich postępy, ich wspólne cele. Kibicuję Grażce, która sprawuje nad nimi pieczę i pomaga jak może. Grażko - uważam, że w pełni zasługujesz na:"

"Dla kogo? Dla osób których blogi sprawiaja ze serce drga niespokojne. Albo wywołuje inne ciepłe uczucia.Blogi z sercem." - tak uzasadniła swoje wyróżnienie Yoasia.

 

SERDECZNIE DZIĘKUJĘ

      Myślę, że równolegle ze mną na takie samo wyróżnienie zasłużyła Magda, która od początku przygody z Igiełkami wspiera mnie duchowo, a dzieci - materialnie. To dzięki Magdzie o Igiełkach dowiedziały się hafciarki z innych państw i pospieszyły z pomocą.

     Szczęście dzielone zawsze ulega magicznemu podziałowi. Ja również otrzymałam jego część, nawet całkiem niezłych rozmiarów.

Cieszę się, że pokazałam dzieciom, że jest coś poza szkołą, nauką, obowiązkami. Że wolny czas to nie tylko gry komputerowe i bieganie po podwórku (choć bardzo potrzebne). Nie da sie jednak urządzać zabaw na świeżym powietrzu po zmroku lub gdy jest brzydka pogoda. W okresie jesienno-zimowym nie brakuje siedzenia przed telewizorem. Do czytania trudno dzieci namówić. Czasem myślę, że według dzieci, czytanie to stracony czas, ponieważ szybko zapominają "co było w książce". A to z kolei rodzi ich frustrację. Haft daje namacalne dowody spędzonego nad nim czasu. Z każda kolejną pracą krzyżyki stają się równiejsze, wzory bardziej skomplikowane.

Cieszę się, że spodobało im się haftowanie.

O Igiełkach ładnie napisała Magda, gratulując mi wyróżnienia Uber Amazing Blog:

"Haftowanie uczy planowania, wyrabia wrażliwość na kolory, daje poczucie sukcesu i wzmacnia wiarę w siebie. Pomaga też integrowac dzieci z różnych roczników - sama powiedzialas, że starsze uczą te mlodsze, jak przygotowywac haft.

Wspaniale, że dzieci znają Cię też od tej miękkiej, artystycznej strony. Ty pomagasz dzieciom zrozumieć, że każdy ma kilka 'twarzy' - zawodową, hafciarską, koleżeńską czy maminą. Że życie składa się z wielu plaszczyzn.
Trochę to filozoficzne, ale poprzez haft uczysz dzieci też innych rzeczy - niby mimochodem uczą się pracy grupowej,  cierpliwosci, planowania, rozmawiania ze starszymi (tak mało rodziców rozmawia z dziećmi jakby to były myślące istoty). Juz nie wspomnę o tej ogromniastej satysfakcji, jaka muszą czuć,  gdy to one uczą swoje Mamy dziubania."
 
Yoasia wymyśliła również zasady przyznawania Blogger Heart:

1. Wyróżnienie powstalo u Yoasi
2. Możesz je nadać 1-7 osób.
3. Zostaw wiadomosc u wyróznionych osób na blogu.
4. Osoby wyróznione prosze o wypowiedzenie się na 3 tematy.
- Twoja pierwsza miłośc.
- Coś co sprawiło ze serce ci zamarło.
- Przedmioty bliskie sercu.

Ponieważ otrzymałam wyróżnienie za serce dane Igiełkom , czuję się zwolniona z udzielania odpowiedzi na powyższe tematy. Wyróżnienie mogę i chcę przekazać innym osobom, minie jednak trochę czasu, zanim podejmę decyzję, kogo wybrać.

Czeka mnie trudne zadanie.

 

środa, 17 grudnia 2008

W niedzielę zaprosiłam do zabawy jedną chętną osobę do otrzymania ode mnie prezenu-niespodzianki. Przez prawie tydzień - cisza. Tak mocno to się nie martwię - ja otrzymam 3 przesyłki, a mam do przygotowania tylko dwie.

Trochę rozumiem te obawy - pokazuję prace Igiełek, a moich nie widać. 

O poziomie moich umiejętności świadczy ten mały hafcik.

Teraz już wiecie, na co mnie stać. 

Obraz 020

Haft przeznaczony jest na prezent. Osoba, która ma go otrzymać, już go widziała. Mogę więc zaprezentować go szerszemu gronu.

 
1 , 2 , 3
Zakładki:
A tutaj pokazuję prace dorosłych
Adres Igiełek. Prosimy o wsparcie naszej działalności.
Blogi młodych rękodzielników
Igiełki - albumy prac
Korzystam
Moje dokonania
Stąd szablon
Tu kupisz
Uczniom
Z innej beczki
Zaglądam
Zaglądam za granicę
Za jeden uśmiech - Klik!
free counters