Moje robótki, promocja uczniowskiego klubu hafciarskiego Igiełka działającego w Zespole Szkół w Pisanicy koło Ełku
Blog > Komentarze do wpisu

Narzuta na łóżko cz. 1

A niech to!!!  Laptop głośniej szumiał, wciąż pojawiały się literówki, na blogu chodziło jak chciało i nie zapisało moich wypocin!!!  Rekonstrukcja z pamięci mniej udana niż oryginał, przykro mi.

Dawno temu podjęłam się trudnej dla mnie pracy - uszycia patchworkowej poduszeczki i kołderki dla ucznia naszej szkoły. Historia pracy - tutaj. Niestety, wpis bez zdjęcia, bo fotosik zmienił adres - poprawiałam niedawno linki w szpalcie bocznej. Dlatego klik - album 3 zdjęć  kołderki i poduszeczki.

Materiały miłe w dotyku, ale trudne do równego cięcia przy pomocy linijki, pisaka i nożyczek. Uff, to było wyzwanie!

Wraz z powrotem do maszyny i oglądaniem filmików z szyciem patchworków dojrzewałam do zakupu specjalnej linijki. Ale wydać około 60 - 80zł na zakup kawałka plastiku z kreskami nie jest łatwo.

Dlatego wykorzystałam pieniążki imieninowe na tę szczególną przyjemność. Narodził się również pomysł na szybkie wykorzystanie jej w szyciu narzuty na łóżko  - mąż doprecyzował mój projekt, szczęśliwy syn uściślił szczegóły, ja  zamówiłam potrzebne materiały.

bawełniane materiały

Potem trudne zadania matematyczne - określić wielkość docelowych prostokątów, gdy człowiek nie miał do czynienia z calami. Podzielić je pionowo i poziomo, dopasować centymetry do skali calowej,wyliczyć odpowiednie rozmiary, dodać zapasy na szwy. Przydała się wiedza o dodawaniu ułamków o mianowniku 4 i 8. Do tego karkołomne operacje dodawania cali do centymetrów. No bo jak podzielić 7 cali na 3 równe części? Po dopasowaniu calówki do skali centymetrowej na macie okazało się, że 7 cali to 18cm. Taka wielkość pięknie podzieli się na 3. Tak więc do 6 cm  dołożyłam 0,5 cala  i wyszło mi 2 7/8 cala. Na pewno są na naszym rynku miary krawieckie z podziałką calową. Myślę, że łatwiej byłoby określić w calach wielkość elementów, mając całkowity wymiar w calach.

Powstały kolorowe prostokąty:

EHlbsbZCeIUESl9FbB

 

Kwadratowa linijka sprawdziła się w 200% :-))) Szukającym informacji, co jest potrzebne do patchworku: specjalna mata, nóż obrotowy i calowa linijka. Piszę to z pełną świadomością wysokości potrzebnych nakładów finansowych. Jak ktoś się uprze, poradzi i bez tego. Tylko po co utrudniać życie/szycie od samego początku?

Dlaczego calowa? O niebo wygodniej jest przykładać równo linijkę, gdy jest 8 odcinków po około 3mm w 1 calu niż 10 króciutkich mm w 1 centymetrze.

Potem nastąpiło szycie. Jestem dumna z uzyskanego efektu:

zszyte prostokąty

Powstało prawie 9 flag państw europejskich. Brakuje mi małego czarnego elementu, ale poratuje mnie przepięknie szyjąca nowa blogowa znajoma  z blogu Szmatkimałgorzatki. Zaglądam do Niej regularnie i wciąż zachwycam się Jej kolejnymi pracami.  Mistrzostwo dokładności i pomysłowości w dobieraniu materiałów. Wszystko uszyte jak dla mnie. :-) w mojej kolorystyce, w moim klimacie.

Flagi w pełnej krasie i na jednej gromadce. Kto wszystkie szybko rozpozna?

flagi europejskie

flagi na gromadce

Przede mną jeszcze 3 flagi, które mają krzyże: Danii, Szwajcarii i Szwecji. Oj, będzie liczenia.

 

niedziela, 19 kwietnia 2015, grazka-1

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: skrawek tęczy, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/04/19 18:30:25
Pomysł kołderki z flagami bardzo mi się podoba i szycie wychodzi Ci ślicznie:)
-
2015/04/19 18:35:47
Ale świetne!!!
Super Grażko to wyszło, no ja już jutro, choćby nie wiem co popędzę na pocztę, bo nie może tak być, żeby brakowało tego marniutkiego kawałka :)
Ostatnio dokształcam się z flag nieustannie, bo widzę jak pojawiają się na moim blogu goście z różnych stron świata. Wprawia mnie to w nieustanne zdumienie, jak to w ogóle się dzieje :)

Polska, Francja, Austria
Rumunia, Włochy, Węgry
Chorwacja, Rosja no i Niemcy po doszyciu czerni :)
Jakoś tak?
-
2015/04/19 18:45:23
Ps.
Zamiast Chorwacji, to raczej Holandia...
-
2015/04/19 20:01:35
No zdecydowanie Holandia :).
Za jeden uśmiech - Klik!
free counters